4th of July Steering Committee

Regular Meetings

  • 7 pm
  • 3rd Wednesday, as needed
  • Friendswood City Hall
    910 S Friendswood Drive
    Friendswood, TX 77546

Agendas & Minutes

Agendas are available prior to the meetings. Minutes are available following approval.

View Most Recent Agendas and Minutes

Members

  • Michelle Bjacek
    Term expires: November 2022
  • Barbara Blanchard
    Term expires: November 2017
  • Terri Corbett
    Term expires: November 2017
  • Darrell Fales
    Term expires: November 2021
  • Stefanie Karacostas
    Term expires: November 2022
  • Thomas McDonald
    Term expires: November 2022
  • Terry McKee
    Term expires: November 2020
  • Kathy S. Molinaro
    Term expires: November 2017
  • Rufino Ramirez
    Term expires: November 2022
  • Renae Rives
    Term expires: November 2017
  • Anthony Scarpa
    Term expires: November 2022
  • Christine Scarpa
    Term expires: November 2022
  • Stacy Scarpa
    Term expires: November 2022
  • Larry Sims
    Term expires: November 2022
  • Nancy Sims
    Term expires: November 2022
  • Trish Hanks, Council Liaison
  • Steve Rockey, Alternate Council Liaison
  • James Toney, Staff Liaison

Overview

The purpose of the Fourth of July Steering Committee is to organize, plan, coordinate, and oversee the annual City of Friendswood Fourth of July activities and any other related functions requested by the Council.

Term Length

  • 3 years (overlapping terms)

Staff Support

  • Director of Community Services